Czym są promienniki gazowe i jakie powierzchnie możemy dzięki nim ogrzać?

Poza układami CO, często potrzebujemy jeszcze mniejszych wymienników ciepła, jakie będą ponosiły temperaturę na niewielkich obszarach lub tylko w konkretnych punktach. Narzędziami, jakie działają tym sposobem są, między innymi, promienniki gazowe. Tych przed chwilą wspomnianych działanie podtrzymuje się na wytwarzaniu podczerwieni, która kierowana w określone miejsce, nagrzewa je. Takim sposobem, ocieplany jest wyłącznie punkt, który tego wymaga.

Takie punktowe nagrzewania powoduje, że straty ciepła są naprawdę niewielkie. Ciepłe powietrze koncentruje się w jednym miejscu, co daje lepsze efekty niż przy powietrzu o obniżonej temperaturze, które wypełnia całe pomieszczenie. Takie rozwiązania są przydatne głównie w magazynach i halach przemysłowych. Pozwalają na uzyskiwanie ciepła na stanowiskach pracy czy przy konkretnych maszynach.

Promienniki mogą grzać z różną mocą, co jest ich dodatkowym atutem. Pozwala to na modyfikację temperatury w zależności od potrzeb danego obiektu. Musimy jednak pamiętać, że korzystając z tej formy ogrzewania, trzeba zadbać o dobrą wentylację. Gaz, dzięki któremu funkcjonują promienniki musi znajdować swoje ujście. Mimo tego, nie musimy się martwić o duże straty ciepła ani przy systemie wentylacyjnym, ani przy otwartych oknach.

Poza tym, że promienniki dobrze ogrzewają i pozwalają na oszczędność ciepła, to należy je pochwalić za cichą pracę. Są proste w obsłudze, a po włączeniu zupełnie nie przeszkadzają w wykonywani innych obowiązków. Mogą być, więc powszechnie wykorzystywane w wielu firmach i z pewnością nie zakłócą spokoju pracowników.